fbpx
                                                      
Fletushka       Kërko dyqanet          Kontakti

Çfarë është HYGGE?

Mund të keni hasur në termin "hygge" (hooga) në revista “lifestyle” dhe të dizajnit të brendshëm, por çfarë është kjo fjalë saktësisht?

Hygge thuhet se është një përbërës kryesor në recetën për krijimin e kombit më të lumtur të botës, të Danimarkës. Për danezët, hygge është familja dhe miqtë e mbledhur rreth një tryeze të rregulluar për një dreke e së dielës të shoqëruar me një bisedë të shkëlqyeshme. Hygge gjithashtu mund të jetë të zhyteni në kolltukun tuaj të preferuar me një libër të mirë dhe një filxhan çaji apo kafe. Edhe diçka aq e thjeshtë sa qirinjtë e ndezur në dritaren tuaj mund të jenë hygge.

Hygge ka të bëjë me atmosferën e relaksuar që ju bën të ndjeheni sikur në shtëpi dhe ju lejon të liroheni dhe rimbusheni. Ju nuk mund ta detyroni ndjenjën e hygge-së, megjithatë mund ta ndihmoni së bashku me llojin e duhur të mobileve dhe dekorimeve.

Ne ndezim qirinj dhe i ftojmë miqtë dhe familjen për çokollatë të nxehtë dhe ushqim të mirë, ndërsa era fëshfërinë dhe errësira bie jashtë. Ky është një shembull klasik i hygge-së. Dielli po perëndon gjatë një mbrëmje të verës dhe ju pushoni me miqtë dhe familjen në një set kopshti lounge  të rehatshëm me batanije, jastëkë dhe fenerë të këndshëm në natyrë. Kjo është gjithashtu hygge.

KUR DHE KU MUND TË ARRIJ HYGGE?

Ne mund ta gjejmë hygge-n praktikisht kudo, pavarësisht kohës ose vendit. Por pushimet dhe muajt e errët të vjeshtës dhe dimrit janë sezoni ku hygge vjen në shprehje më shumë. I ftohti na mban brenda dhe inkurajon aktivitete shtëpie, përpara zjarrit me shumë batanije komode.

Hygge in the living room with JYSK

PËRBËRËSIT E HYGGE-së

Nuk ekziston një recetë e veçantë për hygge-në. Thelbi i hygge-së përfshin të qenit  mirë me veten, dhe kur ne e përjetojmë hygge-në, i harrojmë të gjitha shqetësimet tona. Sidoqoftë, ka disa karakteristika që janë jetike për krijimin e një atmosfere hygge:

  • Ushqim dhe pije të mirë
  • Mjedis i këndshëm
  • Relaksim dhe mirëqenie
  • Argëtime të preferuara
  • Shoqëria dhe familja
  • Mobilie dhe aksesorë të rehatshme

HYGGE JASHTË DANIMARKËS

Koncepti hygge nuk është vetëm për danezët. Vendet e huaja kanë filluar të tregojnë interes për hygge-në daneze dhe admirojnë danezët për mënyrën se si e praktikojnë atë. Mbretëria e Bashkuar ka përqafuar aq shumë hygge-në, saqë tashmë fjala hygge njihet nga Fjalori anglisht i Oksfordit;

"Një cilësi e komoditetit dhe festës së rehatisë që krijon një ndjenjë të kënaqësisë ose mirëqenies (vlerësohet si një karakteristikë përcaktuese e kulturës daneze).

Stili skandinav është minimalist dhe i lehtë, dhe dizajni karakterizohet nga linja të pastra dhe detaje të shkëlqyera. Në JYSK mund të gjeni shumë frymëzim për një dekor komod, skandinav, i cili do të krijojë një atmosferë të mirë e të rehatshme në shtëpinë tuaj.

 

SI TË KRIJONI REHATINË NË SHTËPI DHE JASHTË SAJ

Ambienti i këndshëm është pjesë e rëndësishme e hygge-së dhe rehatisë. Ndërsa hygge mund të ndodhë kudo dhe në çdo dhomë në shtëpi, dhoma e ditës shpesh siguron ambientin për hygge. Në dhomën e ditës, divan, jastëkë dhe batanije luajnë një rol veçanërisht të rëndësishëm në krijimin e një ambienti hygge. Qirinj, mbajtës të qirinjve, dhe sendet dekorative shtojnë diçka ekstra për hygge. Por hygge mund të krijohet edhe jashtë shtëpisë. Mbrëmjet e vona të verës me mbulesa komode dhe qirinjtë e ndryshëm krijojnë një ndjenjë hygge të veçantë.

Rrënjët daneze në JYSK janë të dukshme në gamën e produkteve, e cila përmban gjithçka që ju nevojitet për të krijuar një dizajn të brendshëm hygge: për shembull, batanije të ngrohta, kolltuqe të rehatshme dhe tavolina ngrënieje, ku mund të mblidhni miq dhe familje për hygge  dhe momente të paharrueshme.

1 Response

  1. Heppy hygge!!!

Leave a comment